Mesto medveďov, v skratke raj na zemi

Autor: Petra Laclavíková | 4.1.2016 o 6:25 | (upravené 4.1.2016 o 6:33) Karma článku: 4,80 | Prečítané:  1162x

Pre tých, ktorí Ružomberok nepoznajú. A najmä pre tých, ktorí poznajú. Keď tu už budete, stretneme sa pri vajci :)

Po uliciach Ružomberka chodím už viac ako 20 rokov. Poznám každú uličku, každú dopravnú značku na rohoch ulíc, a dokonca aj tváre ľudí sú mi, deň-čo-deň, povedomé. Každé ráno, častokrát aj neskoro večer, si kupujem teplé rožky a makové lúpačky od celoružomberskej najznámejšej firmy, ktorá je ,mimochodom, naozaj najlepšia pod slnkom. Jazdím miestnou dopravou, kde vám milí vodiči autobusov zastanú, na veľmi frekventovanej ceste, šesťdesiat metrov od autobusovej zástavky, len aby ste stihli vyučovanie alebo neprišli neskoro do práce. Ako všetko, aj Ružomberok má svoje plusy aj mínusy. Neviem presne, ktoré z toho prevyšuje.

Kultúra. Zoo

Ak by som mala naše, vlastne už moje, zadymené mestečko opísať pár slovami tak, aby som sem prilákala ešte viac turistov (je ich tu naozaj mnoho), začala by som kultúrou, ktorej je u nás hojne na 27 tisíc obyvateľov. Pamiatka, ktorou sa pýši každý Ružomberčan je Vlkolínec. Aj keď na Vlkolínec klikol náhodne, jedine myšou pri vyskakujúcom reklamnom okienku. Pri ňom by sme aj skončili. Odporúčam túto krajinku navštíviť každému neružomberčanovi. Dokonca, mám osobnú skúsenosť, že pri večernej návšteve miestnej, prímestskej časti som spolu s priateľmi videla medvedicu, ktorá spolu s mláďaťom prechádzala cez asfaltovú cestu. Nebolo mi všetko jedno. Medveďa sme tak isto mohli sledovať aj v zime 2014, v oblasti Hrabovo, kde sa medveď priamo pred mnohopočetným štábom TV Ruža kŕmil priamo z kontajnera. Večerná kino premiéra. Každoročne je povolený lov, pretože výskyt medveďov je u nás veľmi častý. Nie nadarmo, dostal Ružomberok prezývku, mesto medveďov podľa dávnej legendy.Okrem bohatej kultúry sa môžeme pýšiť predovšetkým zimným strediskom Malinô Brdo. Avšak, ak nie ste lyžiar, motocyklista alebo sa bojíte výšok (aj tej z lanovky) a neviete oceniť krásy Liptova ,ani tam nechodte. 

 Personál               

V konečnom dôsledku v Ružomberku sú príjemní, komunikatívni ľudia a hlavne ochotný personál. Ak vystúpite na vlakovej stanici, nenechajte sa odradiť personálom za okienkom. Len im končí zmena. Alebo práve začína. V mestskej MHD je to tiež trochu ako v ZOO, ktorú sme tu nikdy nemali a ani mať nebudeme.  Garantujem zažiť. ALE za bránami železničnej stanice vás čaká raj na zemi.

Kam si sadnúť?

Mamičky s deťmi, seniori, gympláci, všetci sa stretávame na koláčiku u Letka. Kam inam by sme tak chodili? Si nefajčiar, nepiješ, máš so sebou 5 ročného chlapca a jednu starú mamu, s ktorými chceš stráviť nedeľné popoludnie?  Pri tom si  chceš sadnúť niekam, odkiaľ na teba nereve alternatívna hudba a neobsluhuje vás dredatý čašník s tunelom v pravom uchu? Spoza môjho rukáva vykukne 5 ročný chlapec a chŕli zo seba:  „ Čo to má tá žena v uchu?" 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?